مقاله

آر.ام.اس (RMS) چیست؟

مجموعه حروف اختصاری RMS از مهمترین المان‌های فنی یک اسپیکر به شمار می‌رود که مخفف عبارت Root Mean Square به معنی «جذر متوسط مربع» است.

در ریاضیات جذر متوسط مربع (Quadratic mean) یا همان آر.ام.اس (RMS) که به عنوان مقدار موثر (Effective Value) نیز شناخته می‌شود، معیاری آماری برای اندازه کمیت متغیر است.

آر.ام.اس یک‌چهارم حداکثر توان امکان‌پذیر اسپیکر در تولید امواج با تغییرات فرکانسی ممکن است.


این واحد اندازه‌گیری اصطلاحی برای انواع فرم موج‌های:

  • سینوسی
  • مربعی
  • دندان‌اره‌ای

به عنوان سرفصل کمیت محاسبات ارائه می‌شود. در این محاسبات زمان (t)، فرکانس (f) و دامنه (a) در معادله قرار می‌گیرند.

به معادلات زیر توجه کنید:

آر.ام.اس (RMS) چیست؟

آر.ام.اس (RMS) در اسپیکر به زبان ساده‌تر یک‌چهارم کمیت نهایی یک اسپیکر در بخش فرکانس‌ها و تولید امواج آکوستیکی صوتی است. یک اسپیکر می‌تواند، حجم گسترده‌ای از انرژی صوتی را بر مبنای وات در چند لحظه کوتاه ایجاد نماید اما به‌صورت مداوم نمی‌تواند این فشار را تحمل کرده و آسیب خواهد دید. اکنون اگر بخواهیم معیاری را برای سنجش تحمل مداوم کمیت فشار برای تولید انرژی در آن محاسبه کنیم از واحدی استفاده می‌کنیم که یک‌چهارم حداکثر متغیر فشار را داشته باشد و آن واحد اندازه‌گیری کمیتی و حجمی دقیقاً آر.ام.اس (RMS) است.
پس اگر یک اسپیکر بتواند 2000 وات صدا تولید کند، مشروط به اینکه، تولید فرکانس و موج صوتی بیشترین حالت نهایی آن باشد، در این صورت تحمل این فشار به‌صورت لحظه‌ای در چند ثانیه خواهد بود و دائمی نیست. چرا که موجب آسیب‌دیدن بلندگو خواهد شد.
حال یک‌چهارم محاسبه شده که مساوی با یک‌چهارم کمیت نهایی بلندگوی موردنظر است با حساب اینکه هر بلندگو به‌صورت متغیر کمیت متفاوتی نسبت به دیگری دارد؛ همان آر.ام.اس (RMS) است که مورد بلندگوی با حداکثر توان 2000 واتی، توان حداکثر به چهار قسمت تقسیم شده و نتیجه عدد 500 وات خواهد بود. در نتیجه تمام باندهایی که توان خروجی آنها 2000 وات است دارای 500 وات توان آر.ام.اس (RMS) هستند. به طور مثال اگر روی بلندگو نوشته شده باشد 600 وات توان آر.ام.اس (RMS)، توان نهایی لحظه‌ای مساوی با چهار برابر کمیت ذکر شده یعنی 2400 وات خواهد بود.
پاور هندلینگ هر بلندگو تقریباً معادل عدد آر.ام.اس (RMS) است و توان نهایی لحظه‌ای را نقطه اوج (PEAK POWER) یا «منتهای درجه، نقطه ماکزیمم حداکثر، به نقطه اوج رسیدن» گویند. پس درصورتی‌که چراغ پیک PEAK در جایی از سخت‌افزار که مجهز به این نشانگر است روشن شود نشان‌دهنده‌ی ورود فعالیت سخت‌افزار به محدوده حداکثری فعالیت و خطر است، چرا که نقطه اوج (PEAK POWER) کمیتی نیست که سخت‌افزارها بتوانند مداوم آن را تحمل کنند.

تفاوت آر.ام.اس (RMS) و حداکثر توان خروجی اسپیکر (PMPO) در چیست؟

تفاوت آر.ام.اس (RMS) و حداکثر توان خروجی (PMPO: PEAK MUSIC POWER OUTPUT) در این است که آر.ام.اس برای نمایش مقدار واقعی توان خروجی بلندگو به کار می‌رود و حداکثر توان خروجی اسپیکر به مقداری از توان خروجی اشاره دارد که بلندگو می‌تواند درصورتی‌که به اوج خود برسد تولید کند.
رتبه‌بندی حداکثر توان خروجی (PMPO) نشان‌دهنده خروجی یک بلندگو در محدوده فرکانس وسیع نیست و بنابراین به‌عنوان نشانه‌ای از عملکرد بلندگو کاربرد خاصی ندارد. هرگز نمی‌شود خروجی آر.ام.اس (RMS) را از حداکثر توان خروجی (PMPO) محاسبه کنید و بالعکس، زیرا ویژگی‌های یکسانی را اندازه‌گیری نمی‌کنید و این دو کاملاً از هم جدا هستند.
مقدار توان آر.ام.اس (RMS) توان خروجی واقعی موسیقی یک بلندگو است. این یک نشانه واقعی از توان خروجی در طیف کامل فرکانس‌های تولید شده توسط یک بلندگوی معین است.

RMS WATT چیست؟

ROOT میانگین مربع یا وات آر.ام.اس (RMS WATT) به مدیریت مداوم توان یک بلندگو یا ساب‌ووفر یا میزان توان پیوسته یک آمپلی‌فایر اشاره دارد. در اصل می‌توان گفت وات آر.ام.اس (RMS WATT) همان آر.ام.اس (RMS) است که در این مقاله به آن پرداختیم. قدرت آر.ام.اس (RMS) را به‌عنوان توان متوسط یک اسپیکر در نظر بگیرید که می‌تواند به‌صورت مداوم بدون به خطر انداختن کیفیت صدا یا تجربه هرگونه اعوجاج از عهده آن برآید.
PEAK POWER چیست؟
اوج قدرت هندلینگ بالاترین سطح قدرتی است که یک بلندگو یا یک ساب‌ووفر می‌تواند در کوتاه‌مدت از عهده آن برآید. همین امر برای تقویت‌کننده‌ها به‌عنوان بالاترین مقدار مطلق قدرتی که می‌توانند قبل از از کار افتادن یا بدون ایجاد اعوجاج تولید کنند، صدق می‌کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *